Δημιουργία μετάφρασης
Login / Create an Account

Εικόνα:
facebook_like:

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών πραγματοποιήθηκε και φέτος ο διεθνής μας αγώνας «Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου» που διεξήχθη 11 με 15 Μαρτίου και αποτέλεσε την πρώτη πρόκριση για τις κατηγορίες 470, Laser Std, Laser Rdl, και Finn.

Ομάδες από την Ελλάδα, τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Κύπρο αγωνίστηκαν κάτω από ικανοποιητικές καιρικές συνθήκες.

Στα Laser(30 συμμετοχές) για άλλη μία χρονιά το Κύπελλο κέρδισε ο Βαγγέλης Χειμώνας (Ι.Ο.Πειραιώς) ενώ στην κατηγορία νέων πρώτος κατετάγη ο Αλέξιος Κάτσιος (Ν.Ο. Νέας Μάκρης).

Στα Rdl (20 συμμετοχές) νικήτρια ήταν η Βιργινία Κραβαριώτη (Ε.Ν.Ο.Α.) ενώ η αθλήτριά μας Αντωνία Ψωμά κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία νέων γυναικών.

Στα Finn, όπου σημειώθηκε ρεκόρ συμμετοχών με 18 σκάφη, πρώτος νικητής ο Αλέξανδρος Δραγούτσης (Ο.Θ.Α.) και στην κατηγορία νέων ο Αλέξανδρος Ράρης (Ι.Ο.Κέρκυρας).

Alexander The Great Cup 2009Στα 470 Γυναικών όπου συμμετείχαν 7 πληρώματα, νικήτριες αναδείχτηκαν οι Ανθεμίς Οικονόμου (Ν.Ο.Β.) και Όλγα Τσιγαρίδη (Ε.Ν.Ο.Α.) ενώ στην κατηγορία νέων οι Μαρία Βουλγαράκη (Ι.Ο.Π.) και Δανάη Πάσχου (Ν.Α.Ο.Ε.Φ.).

Στα 470 Ανδρών την πρώτη θέση κέρδισαν οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Γεράσιμος Ωρολογάς (Ν.Ο.Ε.) αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον αθλητή μας Ανδρέα Παπαδόπουλο που συμμετείχε σε μεικτό πλήρωμα με τον Γιώργο Βασίλα (Ι.Ο.Π.).

Στην κατηγορία νέων πρώτοι κατετάγησαν οι Μιχάλης Σταύρου (Ν.Α.Ο.Μυκόνου) και Στάθης Παπαδόπουλος (Ν.Ο. Ραφήνας – Αλκυών).